Site Yaşam Kuralları

BLOK GİRİŞLERİ VE KAT KORİDORLARI :

1-) Blok girişlerine ve koridorlara hareketi engelleyecek ve/veya görüntüyü bozacak şekilde çocuk arabası, bisiklet, saksı, ayakkabılık, vb. eşyalar bırakılmamalıdır.

2-) Daire kapı önüne kısa bir süre de olsa ayakkabı, terlik, şemsiye gibi eşyalar bırakılmamalıdır.

3-) Kapı önüne bırakılan yukarıdaki gibi tüm eşyalar atık eşya olarak değerlendirilecek ve blok görevlileri tarafından toplanıp atılacaktır.

4-) Bağımsız bölümler ve ortak mahallerde pis kokulu, patlayıcı, yanıcı ve tehlike doğurucu kimyevi ve sair madde bulundurulmamalı ve diğer bağımsız bölüm sakinlerini rahatsız edecek şekilde gürültü yapan, koku, duman, toz çıkartan hareket ve işler yapılmamalıdır.

5-) Asansörlerin içleri kirletilmemeli ve reklamlara, yazılara ve kat dağılım planlarına zarar verilmemelidir.

6-) Blok girişlerinde ve sahanlıklarda çevreyi rahatsız edecek şekilde gürültü yapılmamalıdır.

7-) Blok giriş ve sahanlık duvarları temiz tutulmalı, yazı ve resimlerle kirletilmemelidir.

8 -) Temizlik ve güvenlik nedeni ile blok kapıları kapalı tutulmalıdır.

9-) Bloklardaki ve ortak alanlardaki her türlü teknik ve güvenlik sistemlerine sakinlerimizin müdahalesi güvenlik ve insan sağlığı açısından sakıncalıdır. Tespit edilen aksaklıklar yönetime bildirilmelidir.

10-) Alışveriş arabası sadece otoparkta bırakılmalı, kat koridorlarında ve asansörlerde bırakılmamalıdır.

11-) Otopark kazan, havuz, elektrik panosu alanlarına, asansör motor çevresine ve ara geçiş kapı içlerine, havalandırma baca arası vs uygunsuz alanlara eşya bırakılmamalıdır. Bırakılması halinde bu eşyalar atık eşya olarak değerlendirilecek ve blok görevlileri tarafından toplanıp atılacaktır.

12-) Görevlilerimizin iş tanımları yapılmış, belli bir programa göre görevlerini yapmakta ve denetlenmektedirler. Görevlilerimizden özel iş talep edilmemelidir.

BALKONLAR :

1-) Balkonlara dışarıdan görülecek ve estetiği bozacak şekilde eşyaların konulmamalı (kova, süpürge, çöp kutusu, tüp, bisiklet, makine, vs.) ve bölgenin yoğun rüzgâr alması nedeniyle aşağı düşerek tehlike arz edebileceği için çiçeklik kesinlikle asılmamalıdır.

2-) Balkon ve pencerelere bez, halı, çamaşırlık gibi görüntü kirliliği yaratacak eşyalar konulmamalıdır.

3-) Balkon ve pencerelerden temizlik bezi, masa örtüsü, halı, kilim, vb. silkelenmemelidir.

4-) Balkonlarda kullanılacak eşyalarda genel uyuma dikkat edilmeli, abartılı ve göze hoş gelmeyen dekorasyonlardan kaçınılmalıdır.

5-) Balkonlarda çevreyi rahatsız edecek göze hoş görünmeyen düzensizliklere izin verilmemeli, balkonlar kullanılmayan eşya deposu haline dönüştürülmemelidir.

6-) Balkon ve bağımsız bölüm içlerinde çevreyi rahatsız edecek şekilde gürültü yapılmamalı, yüksek sesle televizyon ve müzik dinlenmemelidir.

7-) Balkonlarda diğer sakinlere rahatsızlık verecek şekilde mangal yakılmamalıdır.

ÇÖPLER :

1-) Daire içi çöpler günde 2 defa olmak üzere 09:00–19:00 saatlerinde toplanmaktadır.

2-) Daire içi çöpler sabah sızdırmayan ve sağlam çöp poşetlerinde ağzı kapalı olarak dışarı çıkarılmalı akşam ise görevli zili çalana kadar dışarı bırakılmamalıdır.

3-) Otopark bölgesine “daha sonra atılır” veya “temizlik personeli alır”, düşüncesiyle çöp kutuları haricinde çöp vb. bırakılmamalıdır.

4-) Evden çıkan eski eşya veya atılacak büyük ebatta nesneler bizzat site sakini tarafından siteden uzaklaştırılmalıdır.

EVCİL HAYVANLAR :

1-) Sitede köpek, kedi, kuş gibi evcil hayvan barındırmak ancak komşuluk hukuku kurallarına aykırı olmamak ve ana taşınmazda bulunan diğer komşuları rahatsız etmemek şartı ile mümkündür.

2-) Evcil hayvanlar site dışına gezdirme alanlarına götürülürken tasmasının takılı olmasına, tasma ipinin gereğinden fazla uzun olmamasına ve gerekliyse ağızlığının takılı olmasına dikkat edilmelidir.

3-) Evcil hayvanların çocuk oyun parkına ve havuz alanına sokulması kesinlikle yasaktır.

4-) Evcil hayvanlar bahçeye veya ortak alanlara kesinlikle serbest olarak bırakılmamalıdır.

5-) Evcil hayvan sahibi, hayvanının yaptığı dışkıyı mutlaka temizlemek zorundadır.

6-) Asansör kullanımlarında, diğer site sakinlerini rahatsız etmeyecek şekilde kullanmaya özen gösterilmelidir.

OTOPARK :

1-) Otoparklarda belirlenen düzende ve çizgileri taşmayacak şekilde park edilmelidir. Park yeri olmayan yerlere ve uyarı konulan alanlara araç park edilmemelidir.

2-) Araç içindeki çöp ve kül tablaları yerlere boşaltılmamalıdır.

3-) Otopark içinde araç yıkama, yağ değiştirme, çevreyi kirletici onarım ve paspas temizlikleri yapılmamalıdır.

4-) Çocukların otoparka oyun veya başka amaçla girmeleri veliler tarafından olası kazalara karşı tedbir olarak engellenmelidir.

5-) Araçlar kapıları ve camları kapalı olarak bırakılmalı, araç üzerinde anahtar bırakılmamalı ve cep telefonu, dizüstü bilgisayar, vb. kıymetli eşyalar görünür şekilde bırakılmamalıdır.

6-) Araç anahtarları hiçbir nedenle sitede görevli güvenlik, temizlik ve teknik personele emanet edilmemeli, olası olaylar konusunda sorumluluğun anahtarı teslim eden site sakinine ait olacağı bilinmelidir.

7-) Otoparklardan bloklara geçiş sağlayan ara yolların ve kapıların önüne araç park edilmemelidir.

8 -) Otoparklara gazlı (tüplü) araçlar sokulmamalıdır.

YEŞİL ALANLAR :

1-) Peyzaj alanlarına ağaç ve bitki dikmek ve dikilecek ağaçların ve bitkilerin türlerini belirlemek Site Yönetiminin yetkisindedir. Peyzaj alanlarına izinsiz olarak ağaç ve bitki dikilmemelidir.

2-) Evcil hayvan dışkıları peyzaja zarar vermektedir. Dışkılar evcil hayvan sahipleri tarafından toplanmalıdır.

3-) Çiçekler koparılmamalı ve bitkilere zarar verilmemelidir.

4-) Peyzaj alanlarında bisiklet ile dolaşılmamalıdır.

5-) Peyzaj alanlarına sigara izmariti, çöp ve benzeri kirletici maddeler atılmamalıdır.

6-) Peyzaj alanlarında mangal yakılmamalıdır.

ÇOCUK PARKI :

1-) Zemine ve oyun ekipmanlarına zarar verilmemelidir.

2-) Kabuklu yemiş ve çöpler yerlere atılmamalı, sigara ve alkollü içki içilmemelidir.

3-) Oyun parklarındaki oyuncaklar çocukların kullanımı için tasarlanmış olup, büyükler tarafından kullanılmamalıdır.

4-) Oyuncaklar kullanılırken paylaşımcı olunmalı ve oyuncaklara sırayla binilmelidir.

5-) Oyuncaklarda tehlikeli hareketlerden kaçınılmalıdır.

6-) Evcil hayvan getirilmemelidir.

7-) Civardaki bloklarda oturan site sakinlerini rahatsız edici şekilde gürültü yapılmamalıdır.

8 -) Oyun alanında çocukların sorumlulukları ebeveynlerine aittir.

YÜZME HAVUZU :

1-) Yüzme havuzu Pazartesi temizlik günü haricinde her gün 09:00-21:00 saatleri arasında açıktır. Bu saatler dışında havuzlarda ilaçlama ve bakım çalışmaları yapıldığından, sağlık ve havuz hijyeni nedeniyle havuz ve çevresi kullanılmamalıdır.

2-) Havuz site sakinlerinin kullanımına açıktır. Misafirlerin diğer site sakinlerinin girişini, güneşlenmesini ve yüzmesini engelleyecek şekilde kullanımına izin verilmemelidir.

3-) Görevlinin uyarılarına uyulmak zorundadır. Görevliye yardımcı olmanız sağlığınız ve güvenliğiniz bakımından önemlidir.

4-) 8 yaşından küçük çocukların havuzlardan faydalanması için yetişkin bir kişi gözetimi zorunludur. Havuzumuzda CANKURTARAN yoktur.

5-) 5 yaşından küçük çocuklar havuza ancak ebeveyniyle beraber girebilir.

6-) 3 yaşından küçük bebeklerin çocuk havuza mayo bebek bezi giydirilmeden sokulması yasaktır.

7-) Havuza girmeden önce muhakkak duş alınmalıdır.

8 -) Şezlonglara yer tutmak amacıyla havlu bırakmayınız ve kısa süreli ayrılmalarda bile şezlongu boşaltınız.

9-) Havuz çevresinde koşmak, itişmek, top oynamak, çevredekileri rahatsız edecek şekilde suya atlamak kesinlikle yasaktır.

10-) Havuzda palet, şişme oyuncak, şişme yatak ve benzeri şeylerin kullanılması yasaktır.

11-) Mevcut bir bulaşıcı hastalığınız varsa ve vücudunuzda deri enfeksiyonu, açık yara veya kesikler varsa havuzu kullanmayınız.

12-) Sigara, kağıt mendil, plastik bardak, vs. çöpler çöp kutularına atılmalı, havuz ve çevresi kirletilmemelidir.

13-) Havuz alanına kırılması muhtemel eşyalar getirilmemelidir.

14-) Havuz hijyeni için havuz dışında kullanılan ayakkabı ve terliklerle havuz kenarına gelinmemeli, havuz kenarında temiz terlik kullanılmalıdır.

15-) Evcil hayvanlar havuz bölgesine getirilmemelidir.

BLOK İÇİ ONARIMLAR :

1-) Site sakinleri kendi bağımsız bölümlerinde binanın ana taşıyıcı sistemine zarar vermemek suretiyle onarım yapabilirler. Bağımsız bölümü oluşturan binanın dış elemanlarında yapının mimari görünümünü etkilesin etkilemesin hiçbir değişiklik yapamazlar.

2-) Daire içindeki onarımlar hafta içinde 10.00–18.00 saatleri içinde yapılmalı, hafta sonu ve tatil günlerinde yapılmamalıdır.

3-) Daire içinde yapılacak onarım işleri hakkında önceden site müdürlüğüne bilgi verilmeli ve onarımlar yönetim planında belirlenen esaslara uyularak yapılmalıdır.

4-) Daire içi onarım işleri kısa sürede bitirilmeli ve çevreyi rahatsız etmemesine dikkat edilmeli, onarım sırasında oluşan inşaat atıkları onarımın tamamlanmasından sonra çevreyi kirletmeyecek şekilde site dışına çıkarılmalıdır.

5-) Bağımsız bölüm sakinleri onarım için gelecek firma ve çalışanları ile ilgili bilgileri Site Yönetimine önceden bildirmelidirler.

BLOK DIŞ CEPHELERİ :

1-) Blok dış cepheleri ve balkon içlerinde yapılacak en ufak tadilatların dahi blokların genel görüntüsünü bozacak veya aykırı kalabilecek değişiklikler yapılamaz. Site dış görünümünde yer alan renkler haricinde renk boya, kaplama, vs ürün montajı yapılamaz.

2-) Klima montajı projelerde belirlenmiş yerlere, balkon içlerinde ve dışarıdan bakıldığında dış cephede çirkin görüntü yaratmayacak şekilde yapılmalıdır.

3-) Dış cephelere site sakinlerini rahatsız edici kamera, v.b. gibi teçhizat konulmamalıdır.

POSTA VE KURYE HİZMETLERİ :

1-) Ana girişte bulunan güvenlik personelinin ve diğer site görevlilerinin site sakinlerine posta ve kurye ile gelen her türlü paket ve evrakı teslim alma görevi yoktur. Bu konuda ısrarcı olunmaması rica olunur.

2-) Gelen posta ve kurye site sakininden teyit alınarak dairesine gönderilecektir.

GÜVENLİK İLE İLGİLİ HUSUSLAR :

1-) Güvenlik personeline emanet bırakma konusunda talepte bulunulmamalıdır.

2-) Güvenlik personelinin görevlerine müdahale edilmemeli, şikayet, talep ve öneriler Site Yönetimine bildirilmelidir.

3-) Güvenlik personelinden görevleri dışında özel hizmet talep edilmemelidir.

4-) Güvenlik personelinden su, taksi çağırma, vb. isteklerde bulunulmamalıdır.

5-) Güvenlik personeli site yönetim planı ve yönetim kurulunda alınan kararları uygulamakla ve bu konularda uyarılarda bulunmakla yükümlüdürler.

6-) Çatılara kesinlikle çıkılmamalıdır.